Urządzenia do sterylizacji
Laboklav 55-195
ELASTYCZNE ROZWIĄZANIA DLA WYSOKICH WYMAGAŃ.
Sterylizator parowy jest dostępny w dwóch opcjach średnicy komory: Ø 400 mm (modele 55, 80 i 100) lub Ø 500 mm (modele 135, 160, 195). Może być montowany zarówno poziomo, jak i pionowo, w zależności od warunków przestrzennych i wymagań miejsca użycia. Dzięki zakresowi mocy od 3,3 do 10 kW, sterylizatory nadają się do wielu zastosowań, od mniejszych po bardziej rozbudowane zadania sterylizacyjne. Elastyczna konstrukcja i wydajne wykonanie czynią go wszechstronnym rozwiązaniem w technice sterylizacji.
Wybrana średnica komory:

Laboklav 135, 160 und 195
Sterylizacja parowa z objętością komory od 135 do 195 litrów
Te trzy autoklawy o pojemności komory 135, 160 i 195 litrów oferują optymalne rozwiązania dla laboratoriów o różnych wymaganiach dotyczących sterylizacji. Te autoklawy z serii posiadają zintegrowany i zoptymalizowany generator pary o mocy 10 kW, który umożliwia skrócone czasy cykli dzięki bardzo szybkim czasom podgrzewania komory autoklawu oraz ładunku.
wszechstronny
wyposażony do sterylizacji cieczy, ciał stałych (nie małych pustych obiektów) oraz łatwego do odpowietrzenia odpadu
kompaktowa konstrukcja
dostępny w różnych wariantach kolorystycznych
wariabilny
można go ustawić poziomo lub pionowo
dostępny jako urządzenie wolnostojące lub stół (możliwość przekształcenia w dowolnym momencie)
wydajny i trwały
standardowy generator pary
Moc 10 kW
zintegrowany, wydajny generator pary, który umożliwia skrócenie czasu cyklu dzięki szybkiemu nagrzewaniu
doskonały
prawdziwy system 32-bitowy z dużym, wielokolorowym panelem dotykowym i wewnętrzną pamięcią 16 GB
- Wysoka pojemność ładunkowa
- Niskie koszty energii
Powszechnie przyjmuje się, że duża komora oznacza jednocześnie wysoką zdolność załadunkową. Jednak w przypadku załadunku cieczy w butelkach 1 l nie zawsze jest to zgodne z rzeczywistością. Im bardziej kompaktowe urządzenie, tym mniej kosztownej stali nierdzewnej jest potrzebne, a także mniejsza moc grzewcza jest wymagana do podniesienia materiału do sterylizacji do wymaganej temperatury. W fazie chłodzenia należy usunąć tylko tę energię, która została wcześniej dostarczona. Urządzenie wyposażone jest w moc grzewczą, która jest optymalnie dostosowana do wielkości komory i procesów. To dostosowanie mocy grzewczej prowadzi do znacznych oszczędności w kosztach operacyjnych oraz szybszych procesów.
Niska jakość wody demineralizowanej potrzebnej do urządzenia może prowadzić do poważnych uszkodzeń. Monitorowanie dopływu do generatora pary i płaszcza chłodzącego przed zbyt wysoką przewodnością dzięki zintegrowanemu pomiarowi przewodności z komunikatem o błędzie na wyświetlaczu sterowania rozwiązuje ten problem.
- w pełni automatyczny, elektrycznie napędzany system zamknięcia
- Blokada termiczna zapobiegająca opóźnieniu wrzenia
- izolowane cieplnie uchwyty
Urządzenia serii Laboklav wyposażone są w bezpieczny i prosty system zamykania. Po załadowaniu wystarczy nacisnąć pokrywę, a przyciśnięcie przycisku uruchamia jej elektryczne zamknięcie. Uszczelka w kształcie T wykonana z silikonu zapewnia szczelne zamknięcie. Kilka zabezpieczeń uniemożliwia niepożądane lub niekontrolowane otwarcie pokrywy pod ciśnieniem lub w wysokiej temperaturze (blokada termiczna). W programie do sterylizacji cieczy temperatura odniesienia jest rejestrowana za pomocą standardowego czujnika PT 100, który steruje rozpoczęciem procesu sterylizacji. Pokrywę można ponownie otworzyć dopiero po osiągnięciu w zbiorniku odniesienia wcześniej ustawionej temperatury odniesienia (co najmniej 5 K poniżej temperatury wrzenia). Po naciśnięciu przycisku pokrywa otwiera się, a zintegrowany otwór bezpieczeństwa spełnia normy. Izolowane cieplnie uchwyty z tworzywa sztucznego sprawiają, że otwieranie pokrywy jest „dziecinnie proste”. Cały system działa bez użycia sprężonego powietrza.
- Zintegrowany zbiornik na wodę do zasilania
- Możliwe ręczne lub automatyczne napełnianie wodą do zasilania
- Możliwość podłączenia do istniejącej linii odpływowej.
Autoklaw można podłączyć do istniejących linii zasilających i odpływowych. Do zasilania potrzebne jest podłączenie wody demineralizowanej i zimnej, a do odpływu podłączenie ścienne (patrz poniższa specyfikacja). Jeśli to nie jest dostępne, urządzenie można mimo to ustawić w pełni funkcjonalnie. Generator pary czerpie wodę z zintegrowanego zbiornika, który można napełniać ręcznie przez otwór napełniający. W przypadku podłączenia do linii zasilającej ten proces jest automatycznie kontrolowany. Urządzenie samodzielnie rozpoznaje, czy jest podłączone do linii zasilającej.
- Kondensacja pary w standardzie
- Temperatura odpływu regulowana
Ochrona rur odprowadzających poprzez ciągłe monitorowanie temperatury złącza zbiorczego, w którym wszystkie odprowadzenia z urządzenia są łączone w jednym złączu, została zrealizowana w urządzeniu podstawowym. Temperatura w złączu zbiorczym jest rejestrowana i zgodnie z ustawieniami parametrów w programie ograniczana do temperatury, którą operator może ustalić. Ograniczenie to realizowane jest poprzez dodawanie zwykłej wody z kranu lub wody użytkowej. Dzięki pomiarowi temperatury za pomocą PT100 i programowalnemu ograniczeniu temperatury można uwzględnić różne warunki instalacji domowej. W przypadku stosowania tworzyw sztucznych w rurze odprowadzającej programowana jest niższa temperatura, natomiast w przypadku materiałów odporniejszych na temperaturę, temperatura odpływu może być wyższa, a na szczyty temperatury nie trzeba reagować. Dzięki temu zużycie wody chłodzącej można nie tylko indywidualnie regulować, ale także znacznie je ograniczyć.
- Prawdziwy 32-bitowy system z dużym, wielokolorowym panelem dotykowym i wewnętrzną pamięcią 16 GB
- dodatkowa klawiatura foliowa z czytelnymi i łatwymi do zrozumienia symbolami
- wszystkie dane procesowe są wyświetlane
- dostęp do 20 programów za naciśnięciem przycisku, możliwość ich indywidualnej konfiguracji
- dostęp do programów zabezpieczony kodem
- automatyczna dokumentacja w formacie PDF bezpośrednio w wewnętrznej pamięci sterownika
- wszystkie istotne dane procesowe i komunikaty o błędach w protokole wsadowym
- przejrzysta analiza graficzna
- transfer danych przez USB: automatyczne kopiowanie na pamięć USB
Łatwa, intuicyjna i szybka obsługa za pomocą dużego ekranu dotykowego minimalizuje błędy i zwiększa bezpieczeństwo. Dodatkowe przyciski sterujące umożliwiają bezpieczną obsługę nawet w rękawicach. Czytelne linie tekstu lub symbole prowadzą użytkownika przez menu, a programy można wywoływać bezpośrednio. Duży i jasny wyświetlacz stale informuje o wszystkich istotnych parametrach procesu, wybranym programie i statusie programu. W przypadku wystąpienia błędu komunikat zostanie wyświetlony w zrozumiały sposób.
W zależności od wersji urządzenie może obsługiwać do 20 programów, wszystkie zoptymalizowane pod kątem zastosowania. Wybór programów opiera się na aktualnych zaleceniach (temperatury i czasy procesów) Instytutu Roberta Kocha („Lista RKI”). Ponadto urządzenia z systemem próżniowym mają dodatkowo dwa programy testowe (test próżniowy i program Bowie & Dick). Istnieje możliwość przypisania indywidualnych programów do miejsc pamięci i nadania im własnych nazw. Programy specjalne, takie jak automatyczne wielokrotne powtórzenia, cykle długoterminowe lub ciągłe, są dostępne na życzenie. Niepotrzebne programy można ukryć dla lepszej przejrzystości.
Programy sterylizacyjne
- 10 zdefiniowanych programów na poziomie 1:
Przydział programów zależy od wersji urządzenia. Programy można indywidualnie modyfikować. - 10 programów na poziomie 2
- Programy P11 do P20
Zabezpieczone kodem, domyślnie ustawione jak P1 - 2 programy testowe (P21: test Bowie & Dick, P22: test próżniowy, tylko w wersjach próżniowych)
- dodatkowe programy specjalne na życzenie
- Port USB w standardzie
- Chip pamięci 16 GB do archiwizacji minimum 100.000 protokołów wsadowych w standardzie
Urządzenia mogą zostać wyposażone w dodatkowy system rejestracji. Wyjście jest możliwe na wbudowanej drukarce igłowej (opcja) i/lub może być podłączone przez zintegrowany interfejs do systemu rejestracji opartego na PC (opcja). W standardowej wersji sterownika znajduje się funkcja archiwizacji. Wbudowany chip pamięci 16 GB przechowuje minimum 100.000 danych cyklu (w zależności od zakresu cyklu możliwe jest zapisanie większej ilości danych).

Cechy produktu i dane techniczne
Kamera sterylizacyjna
Bezpośrednio podgrzewana parą przez zintegrowany generator pary, pośrednio podgrzewana parą przez podwójny płaszcz podczas wstępnego podgrzewania i suszenia
Pokrywa i zamek
Pokrywa zawiasowa z motorowym zamknięciem, zamek bezpieczeństwa
Uszczelka pokrywy
Uszczelka w profilu T, silikonowa
Technika pomiaru temperatury
Niezależne czujniki PT100 z czasem wyrównania T0,9 = 3 s, technika 2-przewodowa, rozdzielczość wewnętrzna 0,01 K, rozdzielczość wyświetlacza 0,1 K, kalibrowalna
Nadzór nad przerwaniem czujnika i zwarciem czujnika
Referencyjny czujnik pomiarowy dla cieczy
Czujnik pomiarowy jak w technice pomiaru temperatury, z elastycznym przewodem pomiarowym, standardowo we wszystkich typach
Certyfikat kalibracji zgodnie z normą ISO
Wliczony w cenę wszystkich urządzeń
Technika pomiaru ciśnienia
Elektroniczny czujnik ciśnienia 0 do 6 bar, pomiar ciśnienia absolutnego lub względnego, programowalny, nadzór nad przerwaniem czujnika, rozdzielczość / wyświetlanie 0,1 kPa
Certyfikat kalibracji zgodnie z normą ISO
Wliczony w cenę wszystkich urządzeń
Zasilanie wodą
Zintegrowany zbiornik, zintegrowane odgazowanie, automatyczne napełnianie i uzupełnianie zbiornika, możliwość ręcznego napełniania
Pompa wody
35 l/h, automatyczne zasilanie z zintegrowanego zbiornika
Regulacja poziomu wody
Czujniki poziomu dla niskiego i maksymalnego poziomu
Zabezpieczenie przed przegrzaniem grzałki
2 niezależne systemy: regulacja temperatury grzałki przez PT100, zabezpieczenie przed przegrzaniem przez osobny wyłącznik zabezpieczający 1x z automatycznym resetem, 1x bez automatycznego resetu (do odblokowania tylko przez technika)
Wentylacja sterylizacyjna
Filtr membranowy, µ ≤ 0,2 µm, standardowo w każdym modelu
Wyświetlanie interwałów serwisowych
Automatyczne powiadomienie o wielokolorowym panelu dotykowym
Sterowanie mikroprocesorowe
Sterowanie wszystkimi funkcjami, wyświetlacz na wielokolorowym panelu dotykowym
Obwód bezpieczeństwa
Dla grzałki i nadzoru ciśnienia w komorze
Timer
Programowalny start programu według daty i godziny
Sygnalizacja akustyczna
Możliwość włączenia
Interfejsy
Wewnętrzne RS232 dla drukarki
Zewnętrzne USB dla drukarki, sieci, podłączenia komputera
Programy sterylizacji
10 wstępnie zdefiniowanych programów na poziomie 1:
Przypisanie programów odbywa się w zależności od poziomu rozbudowy. Programy można indywidualnie modyfikować.
10 programów na poziomie 2:
Programy P11 do P20 chronione kodem, domyślnie przypisane jak P1
2 programy testowe (P21: test Bowie & Dick, P22: test próżni, tylko w wersjach z funkcją próżni)
Dostępne inne programy specjalne na życzenie
Wymiary instalacyjne dla urządzeń wolnostojących (widok z góry)
Laboklav 135
B 840 mm x T 700 mm x H 965 mm/H1 1.685 mm
Laboklav 160
B 840 mm x T 700 mm x H 1.065 mm/H1 1.785 mm
Laboklav 195
B 840 mm x T 700 mm x H 1.215 mm/H1 1.935 mm
Wszystkie wymiary są wymiarami minimalnymi i nie powinny być pomniejszane, aby nie zakłócać odprowadzania uwalniającego się ciepła.
H - wysokość urządzenia z zamkniętą pokrywą
H1 - wysokość urządzenia z otwartą pokrywą
Proszę przy ustawieniu jako urządzenie stołowe pozostawić co najmniej 100 mm odstępu po obu stronach i z tyłu. Zalecany jest opcjonalny stojak.
* Przy użyciu pojemnika na kondensat (gdy brak regularnej możliwości odprowadzania) należy dodatkowo uwzględnić jego wymiary.
- Wyprodukowano zgodnie z obowiązującymi w Niemczech normami i przepisami
- Wstępna akceptacja przez TÜV
- Oznakowanie CE zgodnie z dyrektywą w sprawie urządzeń ciśnieniowych
- Uruchomienie przez serwis własny producenta
Seria Laboklav jest produkowana w Niemczech zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi autoklawów laboratoryjnych i urządzeń ciśnieniowych. Urządzenia są dostarczane z pełnym certyfikatem zgodności, w którym wymienione są odpowiednie normy. Zostały one przetestowane zgodnie z dyrektywą dotyczącą urządzeń ciśnieniowych 2014/68/UE w kategorii B+C2 i oznaczone symbolem CE 0036.
Montaż i szkolenie u klienta odbywa się przez nasz serwis własny producenta.
Wszyscy nasi pracownicy serwisowi są „Osobami uprawnionymi zgodnie z dyrektywą w sprawie urządzeń ciśnieniowych”.
Wymiary i waga: |
|
Wariacje kolorystyczne: |
- Niebieski/Jasnoszary |
Waga (netto) |
około 205 kg |
Objętość zbiornika wody zasilającej |
około 40 l |
Maksymalne obciążenie: |
|
Komora sterylizacyjna: |
|
Rozmiar komory (średnica x głębokość) |
ø 500 x 660 (+50-round.) mm |
Użyteczna objętość |
około 130 l |
Maksymalne dozwolone ciśnienie (PS) |
2.8 bar |
Maksymalna dozwolona temperatura (TS) |
138°C |
Ciśnienie nominalne zaworu |
|
Materiał komory i podwójnej powłoki |
1.4404 (SS 316 L) |
Chropowatość powierzchni |
≤ 0,8 µm |
Dyrektywa dotycząca urządzeń |
|
Zasilanie: |
|
Wtyczka sieciowa |
Wtyczka CEE 16 A |
Moc nominalna |
10 kW |
Średnie zużycie energii na cykl |
15 kW |
Klasa ochrony |
I |
Stopień ochrony |
IP24 |
Zgodność elektromagnetyczna |
zgodnie z DIN EN 61326 / A1 |
Dostarczanie wody: Woda destylowana lub demineralizowana (zgodnie z załącznikiem C EN 13060:2004) |
|
Średnie zużycie wody na partię |
około 5,5 l do 15 l |
Warunki otoczenia do pracy |
|
Wilgotność powietrza |
maks. 85% |
Oddawanie ciepła do otoczenia |
około 12% mocy nominalnej |
Wymiary i waga: |
|
Wariacje kolorystyczne: |
- Niebieski/Jasnoszary |
Waga (netto) |
około 220 kg |
Objętość zbiornika wody zasilającej |
około 40 l |
Maksymalne obciążenie: |
|
Komora sterylizacyjna: |
|
Rozmiar komory (średnica x głębokość) |
ø 500 x 760 (+50-round.) mm |
Użyteczna objętość |
około 163 l |
Maksymalne dozwolone ciśnienie (PS) |
2.8 bar |
Maksymalna dozwolona temperatura (TS) |
138°C |
Ciśnienie nominalne zaworu |
|
Materiał komory i podwójnej powłoki |
1.4404 (SS 316 L) |
Chropowatość powierzchni |
≤ 0,8 µm |
Dyrektywa dotycząca urządzeń |
|
Zasilanie: |
|
Wtyczka sieciowa |
Wtyczka CEE 16 A |
Moc nominalna |
10 kW |
Średnie zużycie energii na cykl |
17 kW |
Klasa ochrony |
I |
Stopień ochrony |
IP24 |
Zgodność elektromagnetyczna |
zgodnie z DIN EN 61326 / A1 |
Dostarczanie wody: Woda destylowana lub demineralizowana (zgodnie z załącznikiem C EN 13060:2004) |
|
Średnie zużycie wody na partię |
około 5,5 l do 17 l |
Warunki otoczenia do pracy |
|
Wilgotność powietrza |
maks. 85% |
Oddawanie ciepła do otoczenia |
około 12% mocy nominalnej |
Wymiary i waga: |
|
Wariacje kolorystyczne: |
- Niebieski/Jasnoszary |
Waga (netto) |
około 255 kg |
Objętość zbiornika wody zasilającej |
około 40 l |
Maksymalne obciążenie: |
|
Komora sterylizacyjna: |
|
Rozmiar komory (średnica x głębokość) |
ø 500 x 990 (+50-round.) mm |
Użyteczna objętość |
około 182 l |
Maksymalne dozwolone ciśnienie (PS) |
2.8 bar |
Maksymalna dozwolona temperatura (TS) |
138°C |
Ciśnienie nominalne zaworu |
|
Materiał komory i podwójnej powłoki |
1.4404 (SS 316 L) |
Chropowatość powierzchni |
≤ 0,8 µm |
Dyrektywa dotycząca urządzeń |
|
Zasilanie: |
|
Wtyczka sieciowa |
Wtyczka CEE 16 A |
Moc nominalna |
10 kW |
Średnie zużycie energii na cykl |
18 kW |
Klasa ochrony |
I |
Stopień ochrony |
IP24 |
Zgodność elektromagnetyczna |
zgodnie z DIN EN 61326 / A1 |
Dostarczanie wody: Woda destylowana lub demineralizowana (zgodnie z załącznikiem C EN 13060:2004) |
|
Średnie zużycie wody na partię |
około 6,5 l do 18 l |
Warunki otoczenia do pracy |
|
Wilgotność powietrza |
maks. 85% |
Oddawanie ciepła do otoczenia |
około 12% mocy nominalnej |
SERWIS jest dla nas priorytetem.
Nasza ogólnopolska sieć serwisowa gwarantuje krótki czas reakcji oraz kompetentnych techników serwisowych z wieloletnim doświadczeniem w zakresie sterylizacji parowej. Nasze uczciwe ceny oraz przyjazna dla serwisu konstrukcja urządzeń pozwalają utrzymać koszty na niskim poziomie. Dbamy o Twoje urządzenia.
Etapy rozbudowy i pojemność załadunkowa
LABOKLAV B |
Urządzenie podstawowe |
LABOKLAV M |
z szybkim chłodzeniem |
LABOKLAV MS |
z zintegrowanym szybkim chłodzeniem i ciśnieniem wspomagającym |
LABOKLAV MSL |
z zintegrowanym szybkim chłodzeniem, ciśnieniem wspomagającym i wentylatorem |
LABOKLAV V |
z urządzeniem próżniowym |
LABOKLAV MV |
z szybkim chłodzeniem i urządzeniem próżniowym |
LABOKLAV MSV |
z zintegrowanym szybkim chłodzeniem, ciśnieniem wspomagającym i urządzeniem próżniowym |
LABOKLAV MSLV |
z zintegrowanym szybkim chłodzeniem, ciśnieniem wspomagającym, wentylatorem i urządzeniem próżniowym |
Rodzaj butelek | Laboklav 135 | Laboklav 160 | Laboklav 195 |
250 ml | 80 | 80 | 120 |
500 ml | 25 | 26 | 39 |
1.000 ml | 18 | 18 | 27 |
2.000 ml | 9 | 10 | 15 |
Rodzaj butelek | Laboklav 135 | Laboklav 160 | Laboklav 195 |
250 ml | 124 | 155 | 186 |
500 ml | 42 | 63 | 63 |
1.000 ml | 30 | 45 | 45 |
2.000 ml | 16 | 16 | 24 |